2009

Award/Programme/Competition

Award/Achievement

Physical Fitness

 

Sustained Achievement Award (SAA)

Sports

 

Sustained Achievement Award (SAA)

Aesthetics

 

Sustained Achievement Award (SAA)

Recycling Outreach Programme

 

Sustained Achievement Award

Character Development

 

DA

North Zone Inter-Primary Schools Hockey Championships 2009

 

Senior Boys - Team 4th

National Inter-Primary Schools Wushu Championships 2009

 

 

 

 

Senior Girls Changquan – 2nd

Senior Girls 4 Duan Spear – 3rd

Senior Gilrs Nanquan – 3rd

Junior Boys 24-Style Taijiquan – 1st

Junior Girls 5-Duan Nanquan – 1st

Junior Girls 3-Duan Sword – 3rd

North Zone Inter-Primary Schools Netball Championships 2009

 

Senior Div – Team 2nd Runner-up

National Inter-Primary Schools Hockey Championships 2009

 

Senior Boys – Team 4th

SPSSC & FAS U9 5-A-Side Soccer Carnival 2009

Girls - Champion

 

National Malay Spelling Competition, 'Eja Tepat 2009'

 

Champion

8th Inter-School National Scrabble Championship 2009

 

Cup Category - Team - Merit award

5th Singapore National Junior Scrabble Championship 2009

 

Cup Category – Team - 1st Runner-Up

                    - 2 x Merit award

SYF Art – Ceramic Category C

 

Team - Silver

23rd YMCA Plain English Speaking Awards

 

Lower Primary Category - Semi-finalist

Upper Primary Category - Semi-finalist

9th North Zone Science Elementz Competition

 

Team - Certificate of Commendation

Team - Silver

Citi Ideas In Action 2009

 

2 x Team award

8th Inter School National Scrabble Championship 2009

 

Cup Category – Merit Prize

5th Singapore National Junior Scrabble Championship 2009

 

Cup Category – 1st Runner-Up

Cup Category – Merit Prize (by P5 members)

Cup Category – Merit Prize (by P6 members)

1st Invitational Scrabble Competition

 

Champion

North Zone Primary Schools Scrabble Championship 2009

 

 

 

 

Champions League - Champion
North Zone Schools Scrabble Championship- Senior Division : Champion 
Senior Division : 1stRunner-Up        
Junior Division : Champion
Junior Division :
2nd Runner-Up

Award/Programme/Competition

 

Award/Achievement

Green Wave Competition 2009

 

“Pod-casting at X-Cell Zone” – 1st prize $4,000

Weiqi Cluster Competition

 

4 Golds and 1 Silver