2013

Hougang Primary School

Achievements 2013

 

S/N

Award/Programme /Competition

Award/Achievement

Personnel Incharge/ Involved

HGP Accolades

1

Girl Guides Singapore Puan Noor Aishah Award 2013

Bronze

Ms Lek Susan, Ms Jin Shan Shan, Ms Halena Fonseka

2

12th Elementz Science Project Competitio​n (North Zone)

  1. Upper Pr Team – BRONZE
  2. Upper Pr Team (Science Innovation and Enterprise Club CCA) – SILVER

3.  Upper Pr Team – GOLD with presentation

OIC:  Colin Chia

1.  Mdm Soh Lee Yoong, Mdm Susan Ong and Ms Amanda Tan

2. Mr Mohan, Ms Wang Ai Pei

3. Mr Ko Kuan Woei, Mr Dylan Lim and Mr Yahya

 

3

Singapore Primary Science Olympiad

6 Certificates of Participation

1 Silver

Colin Chia, Dylan Lim

4

Singapore Mathematics Olympiad for Primary Schools

2 Bronze

4 Participation

Lee Wee San

Sim Woen Ting

5

Singapore Primary National Mathematics Olympiad

1 Silver

1 Honorary Mention

 

Lee Wee San

Sim Woen Ting

6

Singapore Kindness Movement

Merit Award

Hamsiah & Nurhafizah

 

Singapore Youth Festival Central Judging

1

SYF Visual Arts

Certificate of Recognition

Pauline Goh, Mary Ung & Susan Ong (Pottery Club)

 

Sports and Games

1

Northeast Primary Schools Weiqi Friendly Team Challenge 2013

1 Gold Award (Team)

2 Silver Award (Team)

1 Bronze Award (Team)

Mr. Tan Tien Lung, Madam Teng LT and Madam Kong Song Yin

2

North Zone Hockey Championship 2013 (Junior Girls)

2nd Placing (Silver)

Mr. Sahernizam Limat

Mr. Eythan Ng

Mr. Mohd Yahya

Ms. Stella Goh

 

3

9th National Primary Schools Wushu Championship 2013

1.Sword (Senior Boys Division)

-          Second position

 

2.Spear (Senior Boys Division)

-          Third position

 

3.SPSSC Sportsmanship Award

 

 

Mrs Lena Ho

Mr Chan Kian Keong

Mrs Cindy Ng

Mdm Olivia Khoo

4

National Floorball Championship 2013

(Junior Girls)

4th Placing (Nationals)

Mr. Sahernizam Limat

Mr. Eythan Ng

Mr. Mohd Yahya

Ms. Stella Goh

5

National Inter-Primary School Sport Climbing Championships 2013

Team awards
Junior Girls (Gold)

Senior Girls (Silver)

Junior Boys (Silver)

Senior Boys (Bronze)

Individual awards
Junior Boys (1 Silver, 1 Bronze)
Junior Girls (1 Silver)

Mr. Aliff
Mr. Colin Chia
Mdm Noraishah
Mdm Cindy Ang

6

National Hockey Championship 2013 (Junior Girls)

4th Placing (Nationals)

Mr. Sahernizam Limat

Mr. Eythan Ng

Mr. Mohd Yahya

Ms. Stella Goh

7

North Zone Volleyball Championships

(Senior Girls)

3rd Placing

Mr Winston Tay

Mrs Serene Poh

Miss Amanda Tan

Mr Harold Seah

8

North Zone Volleyball Championships

(Junior Boys)

3rd Placing

Mr Winston Tay

Mrs Serene Poh

Miss Amanda Tan

Mr Harold Seah

 

Special Achievements

1

Innergy Award – Vertical Garden

Gold

Mohan, Wang Ai Pei, Winston

2

NIQC WITS – InductUs@HGP

Bronze

I&E and IT Dept

 

OTHER CONTRIBUTIONS TO SCHOOL EVENTS / PROGRAMME

Eg. Sharing at TTT, chairperson for major school event / programme

1.

Pottery sharing with Parents – self-initiated

 

Pauline Goh

2.

N3 Cluster CoP

Sharing of Answering Technique

Sharing of item-setting (1 Nov)

Neo Sock Khim

Soh Lee Yoong

Pauline Goh

3

Prize Giving 2013

Chairman

Cindy Tan Chye Hee

4

Parents’ Workshop

Facilitators

Pauline Goh

Soh Lee Yoong

5

P6 TTT Sharing

Sharing on Math topic ‘Nets’ and on some math notes

Nurhafizah(AED)

6

Parents’ Workshop

Sharing on P3 & P4 EL Oral Component for 2015 PSLE

Lalitha/Hamsiah/Mary

7

Primary Science BT Induction Program by AST - Sharing of concept cartoon

Co-Facilitator

Pauline Goh

8

Beginning Teacher’s Orientation Programme by AST

Facilitator

Wang Ai Pei

9

Physical and Sports Education Conference 2013

Hosted LJ for HODs and KPs as part of the PSE Conference

OAE Dept

OIC: Mrs Cheryl Chia

10

CL Parents’ Workshop

Sharing on P5 & P6 Oral and Composition Skills

Teng Leweng Teang & Lim Pei Wen

11

National ICT Sharing @Kranji

Sharing on QR code

Xu Peifen

12

N3 ICT Symposium

Edmodo on CL Oral

Eileen Choo

13

N3 ICT Symposium

Edmodo & Spelling City (EL)

Serene Chia

14

Taiwan Immersion Programme

Sharing of art & craft with foreign delegates

Ang Mui Hia

 

15

Constituency Intergenerational IT Bootcamp for Grandparents & HGP pupils on 3 June @ HGP.

Basic computer and internet usage skills in EL for 40 participants.

Facilitated by IDA, Suriyani & Ashley.

16

HGP Newsletter

Editors

Lalitha & Suriyani

17

AST Sharing 21st Feb

Facilitator for Worskhop  entitled ‘Metacognitive Strategies and Scaffolding Instruction in Reading Comprehension’

Lalitha

18

Cluster Sharing

Shared on Setting of P4 EL Paper 2 and Use of Setting Checklist

Lalitha

19

TSW

Shared on Orff Music Methods

Kevin Tan, Susan Ong & Ivy Lim