2012

Hougang Primary School

Achievements 2012

 

S/N

Award/Programme /Competition

Award/Achievement

Personnel Incharge/ Involved

 

HGP Accolades

1

11th Inter School Scrabble Championship 2012

Individual Events

Senior Division, Bowl Category

2 Merit Prizes

Senior Division, Plate Category

1 Merit Prize

Junior Division, Plate Category

First in Position

Junior Division, Plate Category

Merit Prize

 

Team Events

Senior Division, Bowl Category

2nd Runners' Up

Junior Division, Plate Category

2nd Runners' Up

 

Serene Chia

Mrs Julu

Mary Ung

2

MATHEMATICS AND SCIENCE COMPETITION CUM ICT CHALLENGE FOR NORTH ZONE PRIMARY SCHOOLS

3rd in Position (Science) for Team A (two teams were sent)

Colin Chia

Ko Kuan Woei

3

CHERISH 2012

Silver Award

School Health Committee (Kassidy)

4

National Tamil Inter School All Arts Competition (Minmini 2012 by Raffles Institution)

Singinging Competition

1st Position

Rangoli Competition

3rd Position

Mini Drama - Consolation

 

Tamil Department

5

N3 Cluster Tamil Literary Competition 2012

Singinging Competition

1st Position

Talent Competition

4th and 5th  Position

Advertising Competition

Consolation Prize

 

Tamil Department

6

Northeast Primary Schools Weiqi Friendly Team Challenge 2012

Team Award

1 Gold

1 Silver

2 Bronze

Weiqi CCA

7

National Shoutan Cup Competition 2012

Category A

Individual Award

11th in position (Outstanding Award-National Level)

Weiqi CCA

8

Community in Bloom

Platinum

Mohan

9

N3 Cluster EL Oratorical Competition 2012

a)Bronze Medal for Story Telling

b)Consolation Prizes for Poetry Recitation and Public Speaking

 

Hazeenah (EL Dept)

10

11th Elementz Science Project Competitio​n (North Zone)

Lower Pr Team – SILVER

Upper Pr Team - GOLD

1.  Lower Pr - Amanda, Olivia, Suzana and Sabaria Wahid

2.  Upper Pr - Lee Yoong, Kuan Woei, Dylan and Jianfu

Overall mentor – Colin Chia

11

MOE Ideas Bank

N3 Cluster Best Suggestion for June

Xu Peifen

12

MANGA ART COMPETITION

3RD IN POSITION & 1 MERIT

AESTHETICS DEPT

13

NAFA ON-THE-SPOT ART COMPETITION

2 MERIT AWARDS

AESTHETICS DEPT

14

SUPER Zone Schools Scrabble (SZS) Competition 2012

 

Team Events

North Zone

Zonal Honours

Senior Division

Champion for North Zone

2nd Position in North Zone

 

Junior Division

2nd position for North Zone

3rd position for North Zone

 

SUPER Zone Challenge

3rd position

Serene Chia

Mrs Julu

Mary Ung

15

3R Awards 2012

Gold

CIP/Env dept. ( Olivia)

16

Green Audit Award

Lotus Sustained Achievement Award

CIP/Env dept. ( Olivia)

 

Singapore Youth Festival Central Judging

1

International Dance

Silver Award

Ashley and Arlitaharianty

2

Indian Dance

Bronze Award

Vali and Mrs Ravi

3

Angklung and Kulintang Ensemble

Gold Award

Lee Pei Shan, Halimaton and Hazeenah

4

Chinese Dance

Silver Award

Tee Wen Chi

Wong Lee Shya

5

Malay Dance

Silver Award

Nurhayati, Nurafizah & Rasyidah (CT)

6

Brass Band

Silver Award

Siew Huay Ming

Xiao Jian Fu

7

Guzheng

Gold Award

Mdm Han Hui Ling

Mdm Yap Lin Lin

 

Sports and Games

1

Hockey – North Zone Tournament

Senior Boys - 4th Position

Rizal, Nizam, Eythan and Malini

2

Floorball – National Tournament

Senior Boys – Bowl Winners

3

Volleyball-North Zone

 

Junior Girls - 2nd

Serene Chen, Amanda Tan, Winston

4

National Inter-Primary Schools Sport Climbing Competition (NIPSSC)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Rock Challenge

Individual:

Junior Girls Boulder: 1st, 2nd & 3rd

Junior Girls Top Rope: 1st ,2nd  & 3rd

Senior Boys Top Rope: 2nd

Senior Girls Top Rope: 1st

 

Team:

Junior Girls: 1st

Junior Boys: 2nd

Senior Girls: 2nd

Senior Boys: 3rd

 

Individual:

Junior Boys: 2nd

ODAC teachers

Noraishah

Colin

Grace

Cindy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aliff

Haris

5

National Inter-Primary Schools WuShu Championship

 

 

 

 

 

Sword (Junior Boyrs Division)

Second

 

Changquan(Senior Girls Division)

Third


Sword (Senior Girls Division)

Third


42 Style Taijijian (Junior Boys Division)

Fourth

Lena Ho

Cindy Ng

Chan Kian Keong