2011

Hougang Primary School

Achievements 2011

 

S/N

Award/Programme /Competition

Award/Achievement

Personnel Incharge/ Involved

 

HGP Accolades

1

School Green Audit Award

LOTUS sustained achievement

Env Ed (Olivia Khoo)

2

10th Elementz Science Project Competition and Exhibition

GOLD

Sc Dept (Soh Lee Yoong / Ko Kuan Woei / Xiao Jianfu / Colin Chia)

3

Sustained Achievement Award

SAA(Aesthetics)

Aesthetics Dept, Ballet, Brass Band, Angklung, Chinese Dance, Malay Dance, Indian Dance, Pottery Club & Art Club

4

Green Wave Environmental Competition 2011

1st Prize $4000

Mohan/ Winston /AiPei

Science Innovation and Enterprise Club

 

Singapore Youth Festival Central Judging

1

SYF Visual Arts

Gold

Art Club (Hor Puay Li, Chyrl Seng) & Aesthetics (Winston Tay & Ang Poh Leng)

2

SYF Visual Arts

Bronze

Aesthetics (Pauline Goh, WinstonTay& Ang Poh Leng)

 

Sports and Games

1

North-east Schools Weiqi Friendly Team Challenge

Silver (P3 to P6)

Weiqi

2

North Zone Hockey Tournament

Senior Girls- 1st Runner Up

 

Best Player (Junior Girls)- Shane Cheong, 4C

Halima

Julu

Lenny

Eythan (IC)

3

RI-ORA Hockey Club U-12 Tournament 2011

Best Player (Girls)- Quinn Cheong, 6H

Halima

Julu

Lenny

Eythan (IC)

4

7thSPSSCNationalInter-PrimarySchool WuShu Championship

(1) Heng Qi Shan, 5I

Fourth in 5-Duan Nanquan

(Junior Girls Division)

 

(2) Henry Tan Zi Yang, 5E

Fourth in Changquan

  (Junior Boys Division)

 

(3) Bang Qing Yi, 5I

(i) Third in Changquan

   (Junior Girls Division)

(ii) Second in Spear Play

   (Junior Girls Division)

 

Chan Kian Keong

Cindy Tan Chai Hee

LenaHo(IC)

 

5

SPHNational Primary Schools Floorball Championships 2011

4th in Girls Senior Division

Cindy Ang

Ken Chan

Wan Rizal (IC)

6

 2011 National Inter-Schools Taekwondo Championships -

(1)  Ong Ding Quan Javier, 5F

Junior Male Red Belt- Under 56 Category : Bronze

 

(2) CherHong Kai, 5E

Junior Male Red Belt- Under 56: Silver

 

(3)  Tan Yi Jie Nicholas, 5B

Junior Male Poom Belt- Under 48: Silver

 

(4)  Low Xue Qi Tricia, 6G

Senior Female Red Belt 54kg: Gold

Cindy Ang

7

10th Inter School Scrabble Championship 2011

Wordsmith Category

Champions

Stuart See, 2D
Thaddeus Pang, 2D

 

Individual Event - Junior Division - Cup Category
1st Runner Up

Chua Hua Jie, 4C

 

Individual Event - Junior Division - Cup Category
Champion

Gaius Tan Ee Ean, 4C 

Individual Event - Junior Division - Plate Category
Champion

Josh Lim, 4A

 

Individual Event - Senior Division - Plate Category
2nd Runner Up

Terence Peh, 6E

 

Team Event - Junior Division - Bowl Category

Champion

Gaius Tan Ee Ean, 4C (LEADER)
Chua Hua Jie, 4C
Jolin Beh Cairong, 4A
Vincent Timothy Martin, 4C
Tan Gui Quan, 4A
Josh Lim, 4A
Esan D Maran, 4A
Edwin Tan, 4C (RESERVE)

 

Team Event - Senior Division - Bowl Category

1st Runners’ Up

Tan Jing Han, 6F (LEADER)
Chong Zhen Yu, 6E
Terence Peh, 6E

Shaun Wong, 6E
Ng Hong Yuen, 6E
Kenneth Seah, 6E
Wong Qi En, 6D

 

Serene Chia (IC)

WangAiPei(Asst)

Joel Lam

 

 

Super Zone Series Scrabble Competitio​n 2011

Junior Category,

- Valuable Player - Gaius Tan from 4C

- Valuable Player - Chua Hua Jie from 4C

Senior Category,

- Valuable Player - Shaun Wong from 6E

- Best Scrabble Player - Nicolas Loo Min De from 6E

 

Super Zonal Series

Super Zone Champion (Junior Category)

Gaius Tan from 4C, Chua Hua Jie from 4C and Josh Lim from 4A

Super Zone 2nd in Position (Senior Category)

Ng Hong Yuen from 6E, Tan Jing Han from 6F and Terence Peh from 6E

North Zone Champion

Champion (Senior Category)

Chong Zhen Yu from 6E, Shaun Wong from 6E and Nicolas Loo Min De from 6E

2nd in Position (Senior Category)

Shaine Wong from 5F, Wendeline Koh from 5F and Ng Ee Fong from 5F

2nd in Position (Junior Category) 

Chai Zi Qian from 4B, Ephraim Yeo from 4C and Tan Gui Quan from 4A

 

8

Clean & GreenSingapore

Nat’l Creative Percussion 2011 – Jnr Cat

Merit

Ivy Lim (IC)

Juhaizan

 

 

Special Achievements

1

National Malay Story-telling Competition (Primary School) ~ Dr Ahmad Mohd Magad Trophy.

 

Champion (1st)

Arlitaharianty (IC)

Halimaton

Nurhayati

Nurafizah

Norashikin

 2

2011 MOE Innergy (Schools) Award – HGP Star Avatar

Commendation

CL Department

3

National Tamil Debate

Semi Finalists

(Bronze Award )

Tamil Department